اصطلاحات صفحه آرایی

تایپوگرافی: سبک، چیدمان و ظاهر حروف، هنر انتخاب و طراحی حروف چاپی.

تراز ستون: ردیف کردن متن در دو حاشیه چپ و راست یک ستون.

تگ لاین: متنی شامل دریفی از کلمات که از متن استخراج شده است. و در انتهای صفحه کامپیوتر یا کاغذ نوشته می‌شود.

تی آی اِف اِف: مخفف عبارت Tag Image File Format که یک قالب گرافیکی غیر فشرده برای ذخیره و انتقال الکترونیکی تصاویر رنگی و خاکستری و سیاه و سفید است. این قالب گرافیکی یک قالب مطلوب سنتی برای چاپ است.

سایه نما: تصویری که پس زمینه ی آن حذف شده باشد و فقط یک تصویر یا شی در آن باشد.

سطر بیوه: خط کوتاه در انتهای پاراگراف که در بالای صفحه یا ستون آمده است.

سطر یتیم: اولین سطر یک پاراگراف جدید یا یک عنوان فرعی در پایین یا بالای صفحه یا ستون.

سینک: قسمتی توخالی یا فرورفته در سطوح لوح چاپ.

صفحه بندی: چیدمانی از عناصری مانند حروف چاپی و عناصر بصری دیگر در یک صفحه کاغذ یا کامپیوتر.

فونت: یک سبک واحد از طرح حروف است.

پیکا: واحد اندازه گیری حروف؛ یک پیکا برابر با 12 پوینت می‌باشد.

افست وب: چاپ افست روی نوار پیوسته کاغذ.

مفتول زنی زینی: صحافی با سیم های مشابه مفتول.

صفحافی مفتول تخت: منگنه تخت یا مفتول تخت همان منگنه متداولی است که استفاده از آن در ادارات و منازل و دفاتر رایج است.

صحافی مفتول لوپ: مفتول یا منگنه لوپ به شکل یک نیم‌دایره یا حلقه است که ظاهر کار را فانتزی و زیباتر کرده و همچنین باعث قرارگیری راحت و آسان داخل زونکن و کاتالوگ می‌شود.

صحافی ته چسب: تکنیک صحافی با چسب. روشی از صحافی که در آن لبه های آزاد اوراق که بدنه ی کتاب را تشکیل می‌دهند با لایه ای از چسب بسیار قوی و انعطاف پذیر پوشیده می‌شود و آستری از کاغذ، تنظیف یا دیگر موارد از این دست روی آن کشیده می‌شود و در داخل جلد قرار می‌گیرد.

حروف چینی: یکی از کارهایی که برای صفحه آرایی انجام می شود حروف چینی است. سال های قبل چاپخانه ها با استفاده از کنار هم قرار دادن حروف فلزی، متن را ایجاد می کردند. اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و با استفاده از نرم افزارهایی همچون ورد این کار بسیار راحت تر و سریع تر انجام می شود.

اندازه حروف: از دیگر وظایف صفحه آرا انتخاب نوع حروف و اندازه آن ها است. صفحه آرا باید فونت تمام صفحات کتاب را کنترل کند و در جاهایی که لازم است برخی کلمات یا فونت ها را تغییر داده و یا آن ها را بولد کند.

ستون های کتاب: صفحه آرا باید تعداد ستون های کتاب را نیز تعیین کند. استاندارد خاصی برای یک یا دو ستونه بودن کتاب وجود ندارد اما اغلب کتاب ها به صورت یک ستونه به چاپ می باشند.

سطرها: سطرهای کتاب باید دارای نظم و ترتیب باشند. متاسفانه برخی کتاب های چاپ شده به دلیل صفحه بندی ضعیف دارای سطر بندی نامنظم هستند و این موضوع ایراد بزرگی است زیرا زیبایی بصری کتاب را تحت تاثیر قرار می دهد.

حاشیه ها: مرتب کردن و یکسان سازی حاشیه های کتاب یکی دیگر از کارهایی است که یک صفحه آرا به عهده دارد. امروزه این کار با استفاده از نرم افزارهایی همچون ورد به راحتی و با دقت بالا انجام می شود.

تو رفتگی در اول پاراگراف: سطر آغازین اغلب پاراگراف ها با تو رفتگی شروع می شود. این کار بستگی به سلیقه صفحه آرا دارد و اگر تصمیم بگیرد که هر پاراگراف را به این صورت آغاز کند باید این روند را تا انتهای کتاب ادامه دهد.

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

0